Izrada Joomla Template – 1. dio
Pozdrav raja, Ja sam Sabahudin Kovačević. Od danas pa u buduće će te od mene čitati kako od početka pa do kraja se radi joomla predložak. Danas ću vam pojasniti iz čega su izgrađeni i uz to ću vam napisati koje programe možete koristiti u izradi. Pa da počnemo.
Joomla 1.5 dolazi sasvim u novom izdanju, što znači da i izrada predložaka promjenila. Pored svih ovih poboljšanja, sada možemo sa CSS 2.1 osloboditi IE8 i dobili smo više podrške za CSS3 za sve glavne preglednike (web browser) . To znači da smo dobili mnoga poboljšanja i da je došlo do velikog napredka u web standardima. Pristup i tehnike za stvaranje našeg joomla predložaka je nevjerovatno drugačije od onog što smo imali prije dvije godine.
Moram napomenuti da postoje isto mnoge prednosti ako uzmete neki gotovi predložak i onda ga uredite kako vi želite. Tako možete uštediti mnogo vremena. I ono što svi žele čuti a, to je da ne trebate znati mnogo o CSS, HTML i PHP.
Za izradu jednog predložaka vam je potreban jedan HTML editor. Dreamweaver je jako dobar ( http://www.adobe.com/products/dreamweaver ) . Za korisnike Mac ( http://www.panic.com/coda ), ja volim raditi na besplatnom text/code editoru HTML-kiz (http://www.htmlkit.com ) . Treba napomenuti da svi ostali editori nisu loši i da vam oni neće mnogo pomoći ako nemate osnovnog znanja.
Za grafični dio template bi vam toplo preporučio Photoshop ali naravno možete pokušati i sa GIMP (http://www.gimp.org/ ). Slijedeći put ću vam više pisati o codu i prvim koracima!
Toliko za ovaj put.